JEDNOROŻEC, MANDRAGORA I CZTERY TEMPERAMENTY -
- czyli opowieść o średniowiecznej wizji natury oraz o symbolice roślin i zwierząt w sztuce wieków średnich.
Pieski i kotki, jednorożce, zioła na każdą dolegliwość, przepisy na zdrowe życie, horoskop - to tematy najpopularniejszych filmików z Internetu. A tymczasem... wszystko już było w średniowieczu!
dr Magdalena Łanuszka zaprasza na cykl 3 wykładów o średniowiecznej wizji NATURY: o zwierzętach , o roślinach i o zodiaku w sztuce średniowiecznej.
3 kwietnia – Jak się łapie jednorożca?
W sztuce średniowiecznej, zarówno świeckiej jak i sakralnej, znajdziemy mnóstwo zwierząt, tych rzeczywistych i tych fantastycznych. Są koty wylizujące się pod ogonem, są jeże wspinające się na winorośl, ale są też gryfy porywające woły, czy tajemnicze bonnacony, strzelające na odległość toksycznymi odchodami! Pierwszy wykład w cyklu będzie poświęcony zwierzętom w średniowiecznej sztuce: które z nich symbolizowały Chrystusa, a które diabła, jakie zwierzęta były atrybutami różnych świętych i wreszcie jak (i po co) poluje się na jednorożca?
𝟭0 kwietnia – Jak się zrywa mandragorę?
Nie tylko zwierzęta, ale i rośliny były niezwykle ważnymi symbolami w średniowiecznej sztuce. Kwiaty miały swoje znaczenia, zaś zioła były bardzo popularnymi lekarstwami. Słuchacze drugiego wykładu w cyklu dowiedzą się m.in. dlaczego Madonnę przedstawiano czasem z różą, czasem z goździkiem, a czasem z poziomką czy nawet dmuchawcem; jakie ilustracje znajdziemy w średniowiecznych herbariach, czyli traktatach o ziołach, i wreszcie - co się stanie, jeśli usłyszymy krzyk tajemniczego korzenia mandragory?
𝟭7 kwietnia – Jaki jest twój temperament i co z tego wynika?
Zioła w średniowieczu traktowano jako znakomite leki, a także ze zwierząt tworzono medykamenty. Do pełnego zdrowia potrzebna była jednak równowaga wielu aspektów - człowiek postrzegany jako mikrokosmos podlegał wpływom planet, z nimi zaś powiązane były znaki zodiaku. Cztery żywioły i cztery pory roku miały swoje właściwości, którym odpowiadały właściwości czterech ludzkich temperamentów, wpływające m.in. na podatność na określone choroby. Uzupełnieniem wykładów o zwierzętach i o roślinach będzie ostatni w cyklu wykład, prezentujący średniowieczne przedstawienia znaków zodiaku, a także poradniki zdrowego stylu życia, z których dowiemy się na przykład jakiego wina lepiej nie podawać dzieciom, oraz komu może szkodzić stosunek seksualny.
Opowiada DR MAGDALENA ŁANUSZKA