Nowe wydarzenie
Elie Nadelman. Piękno i nowoczesność

Elie Nadelman. Piękno i nowoczesność

Wydarzenie zakończone

Zaglądając do katalogu online zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku można znaleźć 55 rzeźb, rysunków i prac graficznych polskiego artysty Elie Nadelmana. W Stanach Zjednoczonych jest uznawany za jednego z najważniejszych rzeźbiarzy XX wieku. Urodził się w Warszawie, uczył w Krakowie i Monachium, 10 lat spędził w Paryżu, zanim odniósł sukces na gruncie amerykańskim. Czytając jego biografię spotkamy tam Witolda Wojtkiewicza, Pabla Picassa, Gertrudę Stein, Amedeo Modiglianiego, Mojżesza Kislinga, Eugeniusza Zaka, Melę Muter, Helenę Rubinstein i wiele innych ważnych postaci świata sztuki i kultury. Pomimo tego w Polsce Elie Nadelman jest prawie nieznany, Muzeum Narodowe w Warszawie posiada tylko jedną, wczesną jego pracę. Na wykładzie prześledzimy jego artystyczną ścieżkę i przekonamy się, że warto przywrócić o nim pamięć w jego ojczyźnie, z którą do końca życia czuł się blisko związany. 

Do początku września w warszawskiej Wejman Gallery trwa wystawa „Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco”, towarzyszy jej obszerny katalog. Celem ekspozycji jest zainteresowanie polskiej publiczności twórczością, tak uznanego na świecie, polskiego rzeźbiarza i rysownika. Krzysztof Wejman i Magdalena Furmanik-Kowalska – organizatorzy wystawy – będą gośćmi na naszym wykładzie. 

Prowadzący: Przemysław Głowacki

Historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz edukacją muzealną. Historię sztuki ukończył na Uniwersytecie Warszawskim pisząc pracę magisterską o architekturze współczesnej u prof. Marii Poprzęckiej. W latach 2000-2013 pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie od 2007 pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Współpracował z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi W latach 2016-2019 był jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2006 roku był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych. Był też współinicjatorem polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Muzeów (ICOM). W 2007 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów oraz wystaw. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.

17 czerwca 2022, piątek
Od 2000 Do 2130
ONLINE
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz