Duo Eliason
Ronald Šebesta (clarinet ) / Nora Skuta (piano)
Nora Skuta
Nora Skuta jest jedną z najważniejszych słowackich pianistek o międzynarodowej aktywności. Jest cenioną solistką i kameralistką oraz pasjonatką muzyki współczesnej.
Jej zaangażowanie w muzykę współczesną zaowocowało współpracą z zespołem VENI Ensemble, a później z Opera Aperta Ensemble. Od lat występuje także w duecie Duo Eliason z Ronaldem Šebestą (klarnet i fortepian) oraz w duecie fortepianowym z Mikim Skutą. W ostatnich latach współpracuje głównie z Österreichisches Ensemble für Neue Musik (ÖENM) w Salzburgu.
Brała udział w wielu wyjątkowych projektach oraz współpracowała z wybitnymi kompozytorami, wykonawcami i dyrygentami muzyki XX wieku, takimi jak: Sofia Gubaidulina, Louis Andriessen, John Cage, Christian Wolff, Salvatore Sciarrino, Alberto Caprioli, Zygmunt Krauze, Marianne Schroeder, Beth Griffith, Sigune von Osten, Steve Reich, grupa perkusyjna Amadinda, Tito Ceccherini, Johannes Kalitzke, Franck Ollu, Rupert Huber, Gerd Kühr, Arturo Tamayo, Daniel Harding, Helmut Lachenmann, Tristan Murail, Enno Poppe, Olga Neuwirth, Rebecca Saunders, Mark André i inni.
Dzięki temu jej koncerty obejmują stale poszerzający się repertuar zarówno słowackich, jak i międzynarodowych kompozytorów. W trakcie swojej kariery Skuta wykonała wiele prawykonań i nagrań nowych utworów.
Ronald Šebesta
Po studiach w Bratysławie i Paryżu Ronald Šebesta rozpoczął swoją karierę w 1993 roku jako pierwszy klarnecista Slovak Radio Symphony Orchestra, a w latach 1996–2012 pełnił tę samą funkcję w orkiestrze kameralnej Cappella Istropolitana.
Jego zainteresowanie muzyką współczesną doprowadziło go do współzałożenia zespołu VENI Ensemble (1988-), a także eksperymentalnych grup improwizacyjnych Vapori del Cuore (1995–2004) i słowacko-austriackiego zespołu [email protected] (2004-). W latach 1997–2005 był jednym z założycieli i liderów artystycznych zespołu kameralnego Opera Aperta Ensemble.
Wraz z bratem Robertem zajmuje się również historycznymi klarnetami, a ich głównym długoterminowym projektem jest LOTZ Trio, specjalizujące się w grze na XVIII-wiecznych rożkach basetowych.
Jako członek orkiestr grających na instrumentach historycznych, w latach 2010–2020 regularnie występował z zespołami Wiener Akademie, Orfeo Orchestra (Budapeszt) oraz Cappella Cracoviensis.
Przez całą swoją karierę ściśle współpracuje z pianistką Norą Skutą w ramach Duo Eliason.
Od 2013 roku wykłada grę na klarnecie w Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.