“Kiedy jesteście zagubieni, odwróćcie wzrok od zdjęcia. Wyjrzyjcie przez okno. Bo w jakimś sensie rzeczywistość jest aktem fotografowania. Mogę wam opowiedzieć zdjęcie. Jednakowo operujemy słowem i obrazem. Wszystko jest otwarte.”- Diane Arbus
Bohaterka wykładu będzie Diane Arbus vel Nemerov (ur. 14 marca 1923, zm. 28 lipca 1971 w Nowym Jorku) – amerykańska artystka nurtu fotografii dokumentalnej drugiej połowy XX wieku.
Fascynowały ją ludzkie losy. Cieszyła się, że ludzie się przed nią otwierają. Kiedy podnosiła aparat do oczu i naciskała spust, znikały wszelkie różnice, odgradzające ją od fotografowanych. Dzielenie sekretów dawało poczucie więzi, stanowiło tak naprawdę istotę jej pracy. Kiedy coś jest sekretem, nabiera wartości. Jak większość fotografów z wyobraźnią, Diane odczuwała ograniczenia medium: obraz nabierał znaczenia dopiero w połączeniu z historią człowieka, z jego sekretami.
Często nie akceptujemy inności – umieszczając ją na marginesie. Arbus ukazała jednak, że margines –– może być miejscem radykalnego otwarcia. Miejscem, z którego dostrzega się więcej.Ponad 40 lat później jej twórczość pozostaje przedmiotem intensywnej fascynacji i zainteresowania, a kilku biografów zgłębia jej sztukę i inspiracje. Jej życie stało się podstawą filmu „Futro” z 2006 roku, z Nicole Kidman w roli głównej.
Opowiada MAGDALENA KĄKOLEWSKA