Nowe wydarzenie
MALARKI PÓŁNOCY

MALARKI PÓŁNOCY

Wydarzenie zakończone

Sztuka ze Skandynawii wciąż nie należy do światowego kanonu historii sztuki, a co dopiero sztuka kobiet, którą na samej Północy odkrywa się właściwie dopiero teraz. Choć badaczom udało się już przywrócić pamięć niektórych malarek, takich jak Anna Ancher czy Hilm af Klint, proces wciąż trwa, a z każdym rokiem pojawiają się nowe rewelacje, nie raz wywracające świat sztuki (przynajmniej ten skandynawski) do góry nogami. 

Cykl 6 spotkań z malarkami Północy to kontynuacja cyklu Ilustratorzy z Dalekiej Północy, który był wstępem do magicznej i pełnej literackich odniesień twórczości pięciu artystów reprezentujących pięć krajów nordyckich. Tym razem skandynawska herstoria sztuki opowiedziana będzie chronologicznie, według kierunków artystycznych, w których malarki z Północy odniosły największe sukcesy.

Tematy:
10.05 Pod prąd i na przekór, czyli pierwsze kobiety na Akademii

17.05 Skandynawki na Montparnassie - realistki, impresjonistki, modernistki

24.05 W cieniu mężczyzn: żony i partnerki znanych artystów

31.05 Nie tylko Hilma, czyli nordyckie abstrakcjonistki

7.06  Kto narysował Pippi i stworzył Muminki? Ilustratorki z Północy

PROWADZĄCA:

Emiliana Konopka – absolwentka historii sztuki oraz skandynawistyki, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim, bada sztukę nordycką przełomu XIX i XX wieku. Wieloletnia miłośniczka islandzkiej kultury i sztuki, poświęca jej zgłębianiu teksty naukowe oraz popularnonaukowe. Autorka projektu Utulę Thule, w ramach którego promuje sztukę i kulturę krajów nordyckich. Stypendystka MKiDN „Kultura w sieci”, dzięki któremu prowadzi kanał UTULĘ THULE MÓWI O SZTUCE PÓŁNOCY. 

Subiektywna strona (o) Islandii i Północy: https://utulethule.pl/
Codzienna dawka sztuki Północy: https://www.facebook.com/groups/2727606684004424
Wideo-wykłady o sztuce Północy: https://www.youtube.com/c/UtulęThulemówiosztucepółnocy
 

Od 10 maja 2022, wtorek
Do 07 czerwca 2022, wtorek
Od 2000 Do 2130
ONLINE
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz