2 wykłady online 30 listopada-1 grudnia (sobota-niedziela) godz. 20.00
Bo kto nie lubi obrazów Chagalla lśniących wibrującymi, intensywnymi kolorami? Kogo z nas nie urzekają mistyczne, romantyczne wizje kresowych żydowskich miasteczek, gdzie zakochane pary, koguty, krowy płyną po niebie w wizjach jak z marzeń sennych? Nasze wyobrażenie o życiu w prowincjonalnym żydowskim sztetlu ukształtowane jest po części właśnie na podstawie obrazów Chagalla.
Chagall, w przeciwieństwie do wielu artystów pochodzenia żydowskiego, którzy wyemigrowali z terenów dzisiejszej Rosji, Białorusi, Ukrainy czy Litwy do Paryża, wspomina swoje dzieciństwo i młodość w Witebsku jako czas niemalże mistyczny. Te wspomnienia nigdy go nie opuszczą a tematy i motywy jakie zaludniały wyobraźnie dziecka i młodego człowieka, wychowanego w ortodoksyjnej chasydzkiej rodzinie będą dominować przez cały okres jego twórczości.
Artystyczny dorobek Chagalla jest ogromny i obejmuje niemalże 80 lat, od roku 1905 do lat 80 -tych dwudziestego wieku.
Bezpośrednią inspiracja naszego nimi cyklu jest otwarta niedawno w wiedeńskiej Albertinie retrospektywa twórczości Chagalla. Wystawa pokazuje około 100 dziel z całego okresu twórczości artysty. Dzieła zostały sprowadzone z całego świata i stanowią świetny przegląd dorobku malarza.
Opowiada KATARZYNA WESOŁOWSKA-EISL