Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój Michał Urgoł zaprasza na koncert Mosty / Bridges Plaisirs de Musique.
Repertuar:
J. A. Losy
J. Kuhnau
Anonym
Czas trwania koncertu
ok. 60 minut
Jan Čižmář jest wszechstronnym artystą grającym na historycznych instrumentach szarpanych. Regularnie występuje na całym świecie jako solista z repertuarem barokowym i renesansowym lub jako kameralista i orkiestrowiec. Współpracował z takimi zespołami jak Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra of the Eighteenth Century, Rotterdam Philharmonic Orchestra i AKAMUS oraz z dyrygentami takimi jak Frans Brüggen, Christopher Hogwood, Giovanni Antonini, Yannick Nézet-Séguin i Christina Pluhar. Obecnie jest związany z {!oh} Orkiestrą, Ensemble Inegal i z wlasnym zespołem Plaisirs de Musique.
Intensywnie zajmuje się edycją, badaniami i popularyzacją w dziedzinie muzyki dawnej, zwłaszcza lutniowej. Jest założycielem Czeskiego Towarzystwa Lutniowego i redaktorem szeregu publikacji, które łączą wysokie standardy muzykologiczne ze sztuką muzyki utrwalonej na nagraniach (Codex Jacobides, Losyana). Prowadzi publiczne prezentacje i współpracuje z periodykami muzycznymi.
Jan Čižmář uczy gry na lutni i instrumentach pokrewnych w MUK Wien, AMUZ im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, JAMU w Brnie i Konserwatorium w Czeskich Budziejowicach. Pracował również w innych szkołach i regularnie prowadzi kursy mistrzowskie.
Anna Firlus – koncertuje jako solistka i kameralistka, na organach, klawesynie oraz innych instrumentach klawiszowych, sięgając po repertuar od renesansu po współczesność. Jest członkiem Orkiestry Historycznej {oh!}.
Występuje na licznych festiwalach m.in.: Bayreuth Barock Festspiele, , Wigmore Hall Festival, Bachfest Leipzig, Regensburg Festspiele, Haendel Festspiele Halle, Magdeburger Telemann Festtage, Letni slavnosti stare hudby w Pradze, Misteria Paschalia, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo - Wschodniej EUFONIE, Mixtur im Bass, Großräschener Orgelkonzerte, Festiwal Zamkowy w Brühl, Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy, Actus Humanus, All'improvviso, Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater.
Spośród licznych nagrań płytowych artystki wymienić można m.in.: dwie solowe płyty organowe: Music in the Times of breaktrough z nieznaną muzyką organową przełomu XIX i XX wieku, płytę wydaną w serii Orgellandschaft Niederlausitz Monografien, Portraits. Les Caractères Français – nagroda Clef d’or Res Musica – płyta roku w kategorii barok instrumentalny, Marchand: Suites - {oh!} trio – premiera fonograficzna kompletu suit Josepha Marchanda, Réflexions - nagraną wraz z mężem – Krzysztofem Firlusem płytę z muzyką Adriana Robaka, napisaną specjalnie dla duetu na różne instrumentarium: klawesyn, organy, violę da gamba, pardessus de viole i kontrabas, Gamba Sonatas, nominowaną do nagrody Fryderyk 2019, C.F. Abel – Sonatas from the Maltzan Collection, zawierającą pierwsze na świecie nagrania sonat C.F. Abla (nominacja do nagrody International Classical Music Award 2020), Concerto Grosso: Emigre To The British Isles. Music By F Scarlatti / A Scarlatti / F Geminiani / A Corelli z {oh!} Orkiestrą Historyczną - nominacja do nagrody Fryderyk 2020, płytę Muzyka Francuskich Mistrzów – Muzyka Zamku Warszawskiego z {oh!} Orkiestrą Historyczną – nominacja do nagrody Fryderyk 2018, Telemann – solos & trios z Extempore Ensemble.
Anna Firlus ukończyła Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach
w klasie organów prof. J. Gembalskiego oraz w klasie klawesynu prof. Toporowskiego. Obecnie jest wykładowcą w klasie historycznych praktyk wykonawczych tejże uczelni.