Nowe wydarzenie
WALCZĄC O  GŁOS - KOBIETY ARTYSTKI

WALCZĄC O GŁOS - KOBIETY ARTYSTKI

Wydarzenie zakończone

WALCZĄC O SWÓJ GŁOS ARTYSTKI

Pierwszy cykl 3 wykładów z historii sztuki w ramach większego cyklu “POKAŻĘ WAM CO POTRAFI KOBIETA”

01.10 Artystki czasów renesansu – Przemysław Głowacki

Artystki renesansu są często pomijane w szerszej narracji historii sztuki, ale odegrały kluczową rolę w rozwoju osiągnięć artystycznych tego okresu. Pomimo znacznych barier społecznych i instytucjonalnych, kilku kobietom udało się zyskać uznanie i stworzyć niezwykłe dzieła. W okresie renesansu od kobiet oczekiwano, że będą się skupiać na rolach domowych, a dostęp do edukacji i możliwości zawodowych był ograniczony. Świat sztuki był zdominowany przez mężczyzn, a formalne szkolenie artystyczne było często niedostępne dla kobiet, szczególnie szkolenie, które obejmowało studiowanie męskiego aktu lub naukę u uznanych artystów. Pomimo tych wyzwań, niektórym kobietom udało się kontynuować karierę artystyczną, często dzięki koneksjom rodzinnym lub niezwykłej determinacji. 

08.10 Dom kobiet. Wyzwolenie dla nowoczesności -Magdalena Kąkolewska

Lata 60. były okresem transformacji w amerykańskiej kulturze, naznaczonym ruchami społecznymi opowiadającymi się za prawami obywatelskimi, wyzwoleniem kobiet i aktywizmem antywojennym. Jednak pomimo szerszego nacisku na równość, świat sztuki pozostał uparcie odporny na inkluzywność płci. Sztuka kobiet była często odrzucana jako „rzemieślnicza” lub „domowa”, niegodna tak poważnego traktowania jak twórczość ich męskich odpowiedników. W tym środowisku artystki były zmuszone poruszać się po krajobrazie, który nie tylko minimalizował ich wkład, ale także aktywnie działał, aby je uciszyć.Co na to kobiety artystki? Odpowiedzą Miriam Shapiro, Judy Chicago, Mary Beth Edelson, Sylvia Sleigh.  Ich wkład miał trwały wpływ na świat sztuki, pomagając utorować drogę do większego włączenia i uznania dla artystek w kolejnych dekadach.

15.10 Zaha Hadid i szklany sufit w architekturze – Przemysław Głowacki

Zaha Hadid, iracko-brytyjska architektka, jest często przywoływana nie tylko za swoje przełomowe projekty, ale także za rolę w kwestionowaniu „szklanego sufitu” w zdominowanej przez mężczyzn dziedzinie architektury. Termin „szklany sufit” odnosi się do niewidzialnych barier, które uniemożliwiają kobietom i mniejszościom osiągnięcie najwyższych szczebli w ich karierze, pomimo ich kwalifikacji i osiągnięć. Kariera Hadid pokazuje, jak można przełamać te bariery, pozostawiając trwały wpływ na branżę. 

Prowadzenie : Przemysław Głowacki i Magdalena Kąkolewska

  

 

 

01 października 2024, wtorek
Od 2000 Do 2130
ONLINE
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz