Wtorek 17.05.2022 18.00-20.30
Warsztaty dla wszystkich osób, które chcą zrozumieć, jak działają hamulce i przerzutki rowerowe, jak o nie dbać i jak wykonywać podstawowe naprawy.
Naucz się serwisować hamulce i przerzutki w swoim rowerze, zyskaj niezależność i przy okazji dofinansuj stowarzyszenie non-profit wspierające dzieciaki, rodziny uchodźcze i promujące kulturę rowerową!
Czym zajmiemy się podczas warsztatów:
Hamulce:
Przerzutki:
Uwaga: podczas warsztatów nie zajmujemy się hamulcami hydraulicznymi ani hamulcami i przerzutkami w piaście.
Warsztaty naprawy hamulców i przerzutek to jedna z części Akademii Serwisowania Rowerów. Zachęcamy do udziału w pozostałych częściach. Informacje na naszej stronie.
Warsztat prowadzi para prowadzących - mechaniczek i mechaników posiadających doświadczenie w pracy w serwisach rowerowych oraz w prowadzeniu warsztatów rowerowych.
Każdy uczestnik/uczestniczka pracuje na własnym rowerze.
W warsztatach mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie.
Koszt warsztatów: 150 zł/2.5h
www.otwartywarsztatrowerowy.pl
FB: OtwartyWarsztatRowerowy
Insta: otwarty.warsztat.rowerowy
-----------
O nas:
Na warszawskiej Woli na ulicy Wolność 2 działa niezwykłe miejsce - Otwarty Warsztat Rowerowy, prowadzony przez Stowarzyszenie Mierz Wysoko. Jest to miejsce, w którym można bezpłatnie naprawić swój rower, nauczyć się jak wykonywać podstawowe naprawy oraz skorzystać z rowerowego recyclingu – oddać niepotrzebny rower i tanio kupić używany. Stowarzyszenie bezpłatnie przekazuje rowery dzieciakom i rodzinom uchodźczym.
Dbamy, by nasza przestrzeń była otwarta i bezpieczna dla wszystkich osób. Mówimy po angielsku i rosyjsku. Zwierzęta mile widziane.
Adres: Wolność 2 (Muranów). Otwarte od wtorku do piątku 10-18.00 oraz soboty 10-15.00.
Otwarty Warsztat Rowerowy jest jednym z działań Stowarzyszenia Mierz Wysoko. Pomysł narodził się w 2017 roku podczas działalności prowadzonego przez Stowarzyszenie Klubu Młodzieżowego na Warszawskiej Pradze. Do Klubu przychodziły dzieci i młodzież z ulicy Brzeskiej i okolic. Większość z nich nie miała swoich rowerów, a jazda na rowerze była ich ulubionym zajęciem. Członkowie Stowarzyszenia postanowili użyć roweru jako narzędzia do pracy z dziećmi - dzieci mogły otrzymać rower, ale wcześniej w trakcie zajęć uczyły się je remontować. Z czasem okazało się, że nie tylko dzieci chcą uczyć się napraw rowerowych. Stowarzyszenie zaczęło więc udostępniać narzędzia i przestrzeń Klubu Młodzieżowego wszystkim chętnym osobom, a w 2018 roku otworzyło przestrzeń specjalnie dedykowaną rowerom - tak powstał pierwszy Otwarty Warsztat Rowerowy, działający co roku od marca do października na Bazarze Różyckiego (Brzeska 23).
W listopadzie 2020 roku Stowarzyszenie Mierz Wysoko na ul. Wolność 2 otworzyło swój drugi Otwarty Warsztat Rowerowy. Można tu za darmo skorzystać ze stanowisk do samodzielnej naprawy rowerów, wyposażonych we wszystkie potrzebne narzędzia, od najprostszych do najbardziej specjalistycznych. Do otwartego użytku jest też wygodna myjnia rowerowa. Osoby, które potrzebują wsparcia przy wykonywaniu napraw, mogą zapisać się na darmowe warsztaty z mechanikiem. Organizowane są też rajdy oraz lekcje poruszania się rowerem po mieście.
Darmową działalność Otwarty Warsztat Rowerowy finansuje sprzedając pozyskane w darowiźnie, w pełni wyremontowane używane rowery – każdy znajdzie tu coś dla siebie a na rower nigdy nie jest za późno!:)
Poza darmową działalnością Otwarty Warsztat prowadzi też regularny serwis.
W ramach regularnych zbiórek Warsztat pozyskuje rowery niepotrzebne już poprzednim właścicielom. Otrzymane w darowiźnie rowery są serwisowane i ponownie wprowadzane do użytku. Część jednośladów w ramach projektu „Rower za Dobro” przekazywana jest dzieciom, które biorą udział w prowadzonych przez Stowarzyszenie zajęciach i wolontarystycznie działają na rzecz otoczenia. Z kolei w ramach akcji „Rower na Powitanie” Otwarty Warsztat Rowerowy przekazuje rowery rodzinom uchodźczym. Część pozyskanych rowerów jest sprzedawana, aby sfinansować darmową działalność Warsztatu.
Recycling rowerów to rozwiązanie, dzięki któremu rowery nie zajmują niepotrzebnie miejsca w piwnicach i nie są wyrzucane na śmietnik. Jest to rozwiązanie ekologiczne i tańsze dla nabywców rowerów:)