Tajemniczy świat sztuki może niekiedy wydawać się niedostępny i odległy. Chyba każdemu z nas zdarzyło się stanąć przed obrazem z poczuciem kompletnego zagubienia, nie wiedząc, jak je rozumieć i co można w tym dziele znaleźć dla siebie? Na szczęście czytania malarstwa można się nauczyć.
Zapraszamy na błyskawiczny wakacyjny kurs historii zachodniego malarstwa od średniowiecza po czasy najnowsze. W ciągu pięciu wtorkowych wieczorów dr Aleksandra Janiszewska-Cardone i Paweł Bień pracujący na co dzień w Dziale Dawnej Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie zaprezentują najważniejsze arcydzieła, opowiedzą ich historie oraz udzielą wskazówek jak czytać tajemniczą mowę obrazów.
Autorski wybór 101 obrazów stanowić będzie połączenie obowiązującego kanonu oraz osobistych fascynacji prowadzących wtorkowe spotkania. Na przykładach sławnych prac między innymi Leonarda da Vinci, Rafaela, Rubensa, Rembrandta, Vermeera, Friedricha, van Gogha, Moneta, Rothki i wielu innych mistrzów pędzla prześledzimy, jak na przestrzeni od średniowiecza do współczesności zmieniała się sztuka, jej funkcje, formy i znaczenia, zajrzymy w głąb tajemniczych symbolicznych kodów i delektować się będziemy pięknem.
Wakacje to doskonały czas, żeby rozpocząć swoją przygodę z fascynującym światem sztuki. Zapraszamy do wspólnej drogi przez sto jeden najwspanialszych arcydzieł zachodniego malarstwa!
Od Giotta do Rafaela, czyli narodziny nowożytności
Od Leonarda da Vinci do Vermeera, czyli sztuka XVI i XVII stulecia
Od Bouchera do Friedricha, czyli sztuka XVIII i połowy XIX wieku
Od Courbeta do Tolouse-Lautreca, czyli sztuka drugiej połowy XIX wieku
Od Matisse'a do współczesności, czyli sztuka najnowsza.