ZOOM na Wiedeń powraca! Relacje z najciekawszych wystaw wiedeńskich.
W OKU CYKLONU – Modernizm na Ukrainie
Wystawa pokazywana w Dolnym Belvederze otworzyła się 23.02.2024, w rocznice rosyjskiej inwazji na Ukrainę i potrwa do 2.06.2024
Pierwsza tak kompleksowa prezentacja sztuki ukraińskiej pierwszej połowy XX wieku pokazuje połączenie globalnych i lokalnych wpływów od secesji po konstruktywizm, które kształtowały bogatą i fascynującą historię rodzenia się tożsamości kulturowej Ukrainy.
Cały ruch modernistyczny rozwijał się niejako „w oku cyklonu” na tle szalejących burz dziejowych od rewolucji 1905, poprzez I wojnę światową, upadek Imperium Rosyjskiego i rewolucję październikową w 1917 r, późniejszą krótkotrwałą niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej (1917-1921) po powstanie Ukraińskiej Republiki Radzieckiej i represje (w tym wyroki śmierci) wobec ukraińskich artystów. Pomimo całego politycznego zamieszania był to okres rozkwitu sztuki ukraińskiej.
Dopiero w 1917 roku założona została pierwsza Akademia Sztuk Pięknych w Kijowie. Wcześniej artyści z Ukrainy kończyli studia głównie w Moskwie i Petersburgu. Wyjeżdżali także studiować w Wiedniu czy Krakowie a następnie w Monachium i Paryżu. To tam odkrywali najnowsze tendencje w sztuce współczesnej i stali się częścią międzynarodowego środowiska artystycznego. Obrazy zgromadzone na wystawie prezentują wszystkie kierunki i tendencje w sztuce począwszy od przełomu wieków, po lata 30-ste, jakie występowały również w ośrodkach zachodnioeuropejskich. Jednocześnie wystawa opowiada o awangardowych artystach ich próbach wypracowania stylu narodowego i ich dążeniu do kulturowej autonomii.
Zapraszamy na zaskakujący i pasjonujący przegląd modernistycznej sztuki ukraińskiej!
Opowiada Katarzyna Wesołowska-Eisl