Patrząc na dorobek Hansa Holbeina Młodszego można odnieść wrażenie, że żadnej artystycznej pracy się nie bał. Miał w swoim bogatym dossier monumentalne obrazy ołtarzowe, obszerne cykle graficzne, misternie opracowane rysunki do drzeworytów, freski w ratuszowych salach, a nawet projekty witraży i wyrobów złotniczych. Najwspanialszą grupę dzieł wywodzącego się z malarskiej dynastii Holbeinów Hansa Młodszego stanowią jednak portrety.
Wykonywane przez niego wizerunki łączą w sobie pewną rękę wytrawnego rysownika i wrażliwość niebanalnego kolorysty, dzięki głębi charakterystyki modeli oraz symbolice towarzyszących portretowanym rekwizytów, stanowią wizualną księgę ludzi renesansowej Europy, prezentującą szerokie spektrum postaw światopoglądowych, charakterów i funkcji społecznych od ambitnych kupców, przez wielkich humanistów epoki odrodzenia, słynne piękności, królewskich lekarzy i kochanki władców, na samych monarchach skończywszy.
Podczas cyklu kwietniowych wykładów razem z Pawłem Bieniem zastanawiać się będziemy, co mówią o XVI-wiecznych Europejczykach ich portrety, jak przy pomocy malowanych ręką Holbeina konterfektów modele i modelki chcieli kreować swój wizerunek, wyrażać klasowe aspiracje czy uprawiać politykę na międzynarodową skalę.
Hans Holbein Mł. to także jeden z najświetniejszych mistrzów detalu. Zachwycająca precyzja jego pędzla najlepiej widoczna jest w detalach, których powiększenia oglądać będziemy podczas wykładów, próbując wniknąć w sekrety warsztatu wielkiego mistrza XVI-wiecznej sztuki oddawania złożoności ludzkiej psychiki przy pomocy farb.
15 kwietnia 2024 -Goździk, szpak i wielcy humaniści. Wczesne portrety Hansa Holbeina Mł.
22 kwietnia 2024 -Kupcy, tonda, ambasadorowie. Dojrzałe portrety Hansa Holbeina Mł.
29 kwietnia 2024- Między Henrykiem VIII a Jane Seymour. Późne portrety Hansa Holbeina Mł.