Nowe wydarzenie
Człowiek renesansu. Hans Holbein Młodszy.

Człowiek renesansu. Hans Holbein Młodszy.

Wydarzenie zakończone

Patrząc na dorobek Hansa Holbeina Młodszego można odnieść wrażenie, że żadnej artystycznej pracy się nie bał. Miał w swoim bogatym dossier monumentalne obrazy ołtarzowe, obszerne cykle graficzne, misternie opracowane rysunki do drzeworytów, freski w ratuszowych salach, a nawet projekty witraży i wyrobów złotniczych. Najwspanialszą grupę dzieł wywodzącego się z malarskiej dynastii Holbeinów Hansa Młodszego stanowią jednak portrety.

Wykonywane przez niego wizerunki łączą w sobie pewną rękę wytrawnego rysownika i wrażliwość niebanalnego kolorysty, dzięki głębi charakterystyki modeli oraz symbolice towarzyszących portretowanym rekwizytów, stanowią wizualną księgę ludzi renesansowej Europy, prezentującą szerokie spektrum postaw światopoglądowych, charakterów i funkcji społecznych od ambitnych kupców, przez wielkich humanistów epoki odrodzenia, słynne piękności, królewskich lekarzy i kochanki władców, na samych monarchach skończywszy. 

Podczas cyklu kwietniowych wykładów razem z Pawłem Bieniem zastanawiać się będziemy, co mówią o XVI-wiecznych Europejczykach ich portrety, jak przy pomocy malowanych ręką Holbeina konterfektów modele i modelki chcieli kreować swój wizerunek, wyrażać klasowe aspiracje czy uprawiać politykę na międzynarodową skalę. 

Hans Holbein Mł. to także jeden z najświetniejszych mistrzów detalu. Zachwycająca precyzja jego pędzla najlepiej widoczna jest w detalach, których powiększenia oglądać będziemy podczas wykładów, próbując wniknąć w sekrety warsztatu wielkiego mistrza XVI-wiecznej sztuki oddawania złożoności ludzkiej psychiki przy pomocy farb. 

15 kwietnia 2024 -Goździk, szpak i wielcy humaniści. Wczesne portrety Hansa Holbeina Mł. 

22 kwietnia 2024 -Kupcy, tonda, ambasadorowie. Dojrzałe portrety Hansa Holbeina Mł. 

29 kwietnia 2024- Między Henrykiem VIII a Jane Seymour. Późne portrety Hansa Holbeina Mł. 

 

15 kwietnia 2024, poniedziałek
Od 2000 Do 2130
ONLINE
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz