Nowe wydarzenie
Od symfonii do abstrakcji. Klee. Kandinsky.Kusama.

Od symfonii do abstrakcji. Klee. Kandinsky.Kusama.

Wydarzenie zakończone

Muzyka była inspiracją dla wielu artystów, którzy w swoich dziełach przedstawiali sceny muzyczne, portretowali kompozytorów lub sami komponowali muzykę. Artykuł opowiadać będzie o muzycznej pasji takich artystów jak Paul Klee, Wassily Kandinsky oraz Yayoi Kusama i pokaże w jaki sposób znajdowała ona odzwierciedlenie w ich sztuce.

Szwajcarski malarz i teoretyk sztuki, Paul Klee, był nie tylko artystą, ale również muzykiem. Grał na skrzypcach i trąbce. Jego zainteresowanie muzyką miało wpływ na niektóre z jego abstrakcyjnych prac, w których starał się przenieść zasady harmonii muzycznej na płótno, czego przykładem jest praca inspirowana kompozycją muzyki klasycznej – „Ad Parnassum”.

Rosyjski malarz i teoretyk sztuki, uważany za jednego z prekursorów abstrakcjonizmu, Wassily Kandinsky, był związany z muzyką przez całe życie. Jego prace często miały tytuły muzyczne, a on sam twierdził, że dźwięki mogą być interpretowane jako kolory, zapachy i kształty (synestezja). Kandinsky był również zaangażowany w różne eksperymenty z muzyką, a nawet sam próbował komponować. Uważał, że muzyka jest jednym z najczystszych środków wyrazu. Między innymi dzieło „Kompozycja VII” jest przykładem abstrakcji, w której artysta starał się przenieść emocje wyzwalane przez muzykę na płótno, zastępując dźwięki kształtami i kolorami. Z kolei jego obraz „Koncert” (1911) łączy intensywne barwy, takie jak czerwony, żółty i niebieski, w sposób, który sugeruje połączenie różnych instrumentów muzycznych.

Yayoi Kusama, japońska artystka, znana z prac z obszaru sztuki minimalizmu i pop artu, jest zafascynowana muzyką, zwłaszcza punk rockiem. Kusama była blisko związana z artystami muzycznymi, a jej twórczość stanowiła czasami inspirację dla albumowych okładek i wystąpień muzycznych grup muzycznych. Jej „Infinity Mirrored Room – The Souls of Millions of Light Years Away” jest przykładem dzieła, które w metaforyczny sposób oddaje niekończącą się przestrzeń, podobnie jak echa dźwięków w muzyce.

Opowiada KAROLINA GREŚ

14 marca 2024, czwartek
Od 2000 Do 2130
ONLINE
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz