Nowe wydarzenie
PARYŻ NOWOCZESNY 1905-1925

PARYŻ NOWOCZESNY 1905-1925

Wydarzenie zakończone

W latach 1905-1925 Paryż, "stolica świata", był tętniącym życiem kosmopolitycznym miastem, domem dla artystów z całego świata od Pabla Picassa, Amadeo Modiglianiego, Marca Chagalla, Chaïma Soutena przez Sonię Delaunay, Marcela Duchampa, Marie Vassilieff i Paula Poireta, po Fernanda Légera i Josephine Baker.

Zapraszamy na cykl wykładów, który poruszy większość ważnych aspektów życia artystycznego i kulturalnego Paryża tego czasu.  Omówimy takie zagadnienia jak salony paryskie (Salon Jesienny, Salony Niezależnych), kolonie artystyczne na Montmartrze i Montparnassie, École de Paris, Art Déco, modę i design tamtych czasów, balet rosyjski i szwedzki oraz La Revue nègre.

Spojrzymy na epokę poprzez malarstwo, rzeźbę i rysunek, modę, kino, fotografię, a także taniec, muzykę, literaturę, design, sztuki dekoracyjne, architekturę i przemysł. Wszystkie te dziedziny pokażą nam niezwykłą kreatywność i siłę twórczą oraz żywiołowość tamtych lat.

Zaczniemy od Salonu Jesiennego w 1905 roku, kiedy to fowiści pokazali swoje prace wywołując skandal, dzięki któremu stali się sławni i nadano im przydomek „Les Fauves” – bestie. Nie pominiemy takich wydarzeń jak budowa i otwarcie paryskiego Théâtre des Champs-Élysées, wówczas najnowocześniej sceny Europy. Omówimy paryskie życie artystyczne podczas pierwszej wojny światowej. Zanurzymy się zarówno w świat luksusowych kreacji Paula Poireta czy biżuterii Cartiera projektowanych z myślą o wystawnych przyjęciach i balach szalonych lat 20-stych, jazzu, nocnych klubo jak i najbardziej awangardowych idei artystycznych tego czasu. Poprzez kolejne wydarzenia kulturalne, też te świata mody, muzyki czy teatru, zakończymy nasze rozważania na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w 1925 roku, która była zarówno wielkim tryumfem Art Déco jak i początkiem modernizmu wyznaczonego przez pawilon de l’Esprit Nouveau Le Corbusiera.

A wszystko to zobaczymy oczami najwybitniejszych twórców epoki.

13 marca Montmartre i Montparnasse. Le Bateau-Lavoir i La Ruche

20 marca Fowiści i kubiści na salonach. Paryskie salony i pokazy sztuki

3 kwietnia Wojna w Paryżu i szalone lata 20-ste

10 kwietnia École de Paris i Art Deco. Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa

opowiada KATARZYNA WESOŁOWSKA-EISL

Od 13 marca 2024, środa
Do 10 kwietnia 2024, środa
Od 2000 Do 2130
ONLINE
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz