Cykl wykładów przybliża osobowości trzech najważniejszych malarzy hiszpańskich tworzących przed narodzinami Pablo Picassa. Ich twórczość nie tylko nadała kształt malarstwu hiszpańskiemu, ale także wpłynęła na rozwój współczesnej im sztuki europejskiej.
Pochodzący z greckiej wyspy Domenikos Theotokopoulos przyjechał do Hiszpanii w poszukiwaniu zamożnych patronów. Jego rodzinnym miastem na wiele dekad stało się Toledo, a mieszkańcy nazywali go El Greco. Do dziś jego niezwykłe dzieła można odnaleźć w miejscowych świątyniach.
Diego Rodríguez de Silva y Velázquez, nadworny malarz królów hiszpańskich, choć kształcił się poza najważniejszymi ośrodkami artystycznymi ówczesnej Europy, rozwinął styl nie mający sobie równych. Jego dzieła w równym stopniu dokumentują współczesną mu rzeczywistość, co tworzą jej malarską iluzję.
Francisco de Goya y Lucientes mimowolnie stał się portrecistą nie tylko członków rodziny królewskiej, ale również okropności wojny, która ogarnęła Hiszpanię. Z jego prac poznajemy drastyczne zmiany jakie były udziałem tego kraju na przełomie XVIII i XIX wieku.
Wykłady prowadzi dr Aleksandra Janiszewska-Cardone