„(…) dzieło życia Leonarda da Vinci przedstawia dziś, po czterech wiekach od swego powstania, widok olbrzymiej świątyni w ruinach.”
Leopold Staff
Niewiele ponad dwadzieścia obrazów sztalugowych, a cztery z nich nieukończone oraz bardzo źle zachowany mediolański fresk z przedstawieniem Ostatniej Wieczerzy – to malarska spuścizna Leonarda. Nie jest to dużo, zważywszy, że dorobek innych renesansowych artystów liczy się w dziesiątkach dzieł. Jednak kilka z nich to niedościgłe gwiazdy mass mediów – Mona Lisa, Ostatnia Wieczerza, dogania je Dama z gronostajem i ostatnio zagadkowy Salvator Mundi.
Leonardo da Vinci był eksperymentatorem i nowatorem nie tylko w dziedzinie nauki lecz również na polu malarstwa. Wypracował technikę sfumato o niespotykanej wcześniej we włoskim malarstwie subtelności, rozmywając, „zadymiając” kontury brył. Na podstawie obserwacji natury opracował perspektywę powietrzną, dzięki której oddalające się elementy pejzażu nie tylko zmniejszają się lecz również tracą ostrość i intensywność koloru, przechodząc w mgiełkę błękitu i bieli.
O tajnikach warsztatu Leonarda i założeniach jego sztuki malarskiej na wykładzie” Leonardo, czemu się tak trudzisz?
Prowadząca: dr Grażyna Bastek