Pierwszy jesienny Zoom na Wiedeń 22 października poświęcimy dwóm wystawom sztuki nowożytnej: Rafael. Złoto i jedwab w Kunsthistorisches Museum oraz Michał Anioł i naśladowcy w Albertinie.
W przypadku obu wystaw nazwiska jednych z najbardziej cenionych twórców renesansu Rafaela Santi oraz Michała Anioła są punktem wyjścia do rozważań nad wpływem twórczości tychże artystów na następne pokolenia twórców.
RAFAEL. ZŁOTO I JEDWAB
Jesienna wystawia w Kunsthistorisches Museum jest przede wszystkim prezentacją gobelinów, których kolekcja będąca niegdyś własnością cesarską, należy do najważniejszych na świecie.
Punktem wyjścia naszej ekspozycji są oryginalne szkice Rafaela do wykonanych przez niego kartonów, według których powstała następnie seria gobelinów do kaplicy sykstyńskiej.
MICHAŁ ANIOŁ. Kanon męskiego aktu
Wystawa opowiada o powstaniu i sile kanonu męskiego aktu stworzonego przez Michała Anioła na przełomie wiekow XV i XVI. Jak często mamy okazje oglądać oryginalne rysunki takich mistrzów jak Rafael, Dürer, Rubens czy Rembrandt? Na wystawie prezentowane jest 18 oryginalnych szkiców Michała Anioła, w tym 12 z kolekcji Albertiny oraz wspaniałe przykłady prac twórców wchodzących w dialog z kanonem przedstawienia aktu męskiego, jaki stworzył.
Opowiada Katarzyna Wesołowska-Eisl