Nowe wydarzenie
Tribute to Andrzej Cudzich – w 20. rocznicę śmierci

Tribute to Andrzej Cudzich – w 20. rocznicę śmierci

Wydarzenie zakończone

20 lat temu zszedł ze sceny życia Andrzej Cudzich, krakowski kontrabasista i kompozytor (1960-2003). 24 listopada 2023 roku o godz. 19.00 w Muzeum Manggha Fundacja im. Andrzeja Cudzicha po raz kolejny organizuje koncert poświęcony jego pamięci.

Andrzej Cudzich rok rocznie określany najwybitniejszym polskim kontrabasistą jazzowym, uznany w świecie m.in. za sprawą autorskiego projektu „Able to listen” (1996) z Garym Thomasem, Davidem Kikoskim i Ronniem Bouragem współpracował na stałe z czołowymi polskimi muzykami, takimi jak Janusz Muniak (od 1979), Tomasz Szukalski czy Jarosław Śmietana.

– Naszym celem jest, by niepowtarzalna muzyka, którą tworzył Andrzej, na nowo odżyła, a razem z nią i on sam – tłumaczy prezes fundacji, Mikołaj Budniak. – Koncert będzie zróżnicowany, bo takie właśnie było jego życie i twórczość. Program przewiduje więc kilka odsłon: wydarzenie rozpocznie „Cosmic Silence” – niecodzienny duet światowej sławy muzyków: Leszka Żądły (saksofon) i Joachima Mencla (fortepian, lira korbowa), a zarazem przyjaciół Andrzeja oraz projekt Mencla – Brooklyn Eye, w ramach którego wystąpi również Steve Cardenas (gitara) znany ze współpracy z takimi artystami, jak Paul Motian, Charlie Haden, Steve Swallow, John Patitucci, czy Norah Jones. W tej części koncertu na scenie pojawią się w sekcji rytmicznej: Piotr Narajowski (kontrabas), oraz Szymon Madej (perkusja).

W finale koncertu na scenie pojawi się gość specjalny: Beata Bednarz, jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek, która wykona utwory Andrzeja Cudzicha znane z jego projektu AmenBand. Zaśpiewa także Natalia Szczypuła (finalistka Voice of Poland), a wokalistkom towarzyszyć będą wspomniani wyżej muzycy: Żądło, Mencel, Cardenas, a także Mikołaj Budniak (kontrabas), Grzegorz Sykulski (syntezator) i syn zmarłego muzyka, Karol Cudzich (perkusja). 

W ramach tego koncertu Fundacja planuje także przyznać nagrodę im. Andrzeja Cudzicha „Złoty Kontrabas” dla wyróżniającego się kontrabasisty. Nagroda przyznawana była od 2018 roku w ramach Festiwalu Jazz Juniors. Dotychczas uhonorowani zostali tacy młodzi kontrabasiści, jak Rafał Różalski, Franciszek Pospieszalski, Jakub Wosik czy Piotr Narajowski, który pojawi się na scenie w jednym z projektów u boku Mencla.

24 listopada 2023, piątek
Od 1900 Do 2130
30-302 Kraków
ul. ul. Marii Konopnickiej 26, Muzeum "Manggha"
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz