Nowe wydarzenie
"Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum"

"Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum"

Wydarzenie zakończone

"Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum" to spektakl o obozie na ul. Przemysłowej w Łodzi (Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt), który funkcjonował od grudnia 1942 do stycznia 1945 roku na terenie łódzkiego getta. Główną osią spektaklu jest postać Eugenii Pol vel Genowefy Pohl - wachmanki obozu. Jej dwoista natura, totalne wyparcie swoich zbrodni, jej wersja zdarzeń w zderzeniu ze wspomnieniami więźniów opisujących Pohl jako wyjątkowo okrutną sadystkę, stała się punktem wyjścia do teatralnych poszukiwań. Twórcy pragną zadać pytania dotyczące historii i jej związku z teraźniejszością, mechanizmów pamięci, niepamięci i wyparcia, odwiecznych dylematów granic dobra i zła, związku kata i ofiary. 

W ramach wydarzenia odbędzie spotkanie z historykiem oraz spotkanie z twórcami spektaklu.

Partnerami wydarzenia są: Gminny Ośrodek Kultury w Rzgowie, Wieluński Dom Kultury, Sieradzkie Centrum Kultury, Żychliński Dom Kultury, Kutnowski Dom Kultury, Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi oraz Fundacja Na Marginesie.

Twórcy spektaklu:
Pomysł i realizacja: Fundacja Gra/nice
Reżyseria: Dorota Abbe
Tekst: Kuba Kapral
Scenografia: Grupa Mixer
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Choreografia: Ilona Gumowska
Obsada: Łukasz Batko, Masza Lesiak-Batko, Żaneta Małkowska, Piotr Mokrzycki

  • Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16 roku życia.

Realizacja zadania dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2023.

Spektakl został zrealizowany w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Łodzi. 

Fot. HaWa

Po więcej informacji zapraszamy na: https://www.facebook.com/FundacjaGranice

04 listopada 2023, sobota
Od 1900 Do 2100
95-030 Rzgów
ul. Szkolna 7
Gminny Ośrodek Kultury
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz