Nowe wydarzenie
„Speed Lady” opowie o swoim himalajskim rekordzie

„Speed Lady” opowie o swoim himalajskim rekordzie

Wydarzenie zakończone

Dorota Rasińska-Samoćko czyli „Speed Lady” opowie o swoim himalajskim rekordzie w 3 miesiące 7 ośmiotysięczników.

W sumie ma w swoim dorobku już 10 8-tysięczników osiągniętych w 2 lata (z Mt. Everest, Manaslu i Dhaulagiri) oraz 7 szczytów z Korony Ziemi.

2022 rok, to był jej rok, bo ustanowiła światowy rekord – w zaledwie 3 miesiące weszła na 7 ośmiotysięczników bez wsparcia teamu, bez sponsorów, bez komercyjnego zaplecza. Stała się przez to najszybszym himalaistą na świecie. Niewyobrażalny wyczyn pod względem wytrzymałościowym i psychicznym. Kocha wyzwania, bo postawiła swoją stopę na tych najtrudniejszych szczytach, jak K2 (jako trzecia Polka), Nanga Parbat, Annapurnie i Makalu (jako trzecia Polka), Kanczendzondze (jako 2 Polka), jak też na Broad Peaku (3 Polka) i Lhotse. Nazywana jest przez szerpów po prostu „Speed Lady” albo Iron Lady”. W 2023 roku stanęła na wierzchołku kolejnego ośmiotysięcznika – Dhaulagiri, a kilkanaście dni później na Denali – najwyższej górze Ameryki Północnej.

Jednak to nie rywalizacja, a wielka pasja oraz szacunek dla Gór zaprowadziły ją na najwyższe szczyty, nie wyłączając wsparcia i pomocy w trudnych warunkach dla innych wspinaczy (na Nanga Parbat, Annapurnie, Broad Peaku).

Realizuje projekt Podwójna Korona, czyli wejścia na wszystkie szczyty Korony Himalajów i Karakorum oraz Korony Ziemi, a do tej ostatniej brakuje jej tylko 2 wierzchołki. Jest wieczną optymistką uwielbiającą wschody słońca na 8-tysiącach metrów. 

Zwiedziła też z plecakiem ponad 135 krajów, do tego nurkuje, jeździ na nartach, pisze książki („Moja Azja. Dora na szlaku”).

19 listopada 2023, niedziela
Od 1800 Do 2000
50-040 Wrocław
ul. Podwale
WedrowkiPub
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz