Nowe wydarzenie
„Pieśni i opowieści dawnych pokładów” - zespół SĄSIEDZI

„Pieśni i opowieści dawnych pokładów” - zespół SĄSIEDZI

Wydarzenie zakończone

Muzeum Saturn w Czeladzi ma przyjemność zaprosić na pierwszy po przerwie wakacyjnej koncert z cyklu „Muzyczne Piątki”. W ostatni piątek września wystąpi dla Państwa jedna z niewielu grup w Polsce, które atrakcyjnie i stylowo przekazują publiczności szerokie spektrum swoich fascynacji muzyką folkową, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni morskich, w tym również szant.  

„Sąsiedzi” to prężnie rozwijający się zespół, który dzięki wytężonej pracy trafił do światowej czołówki wykonawców tradycyjnego folku morskiego. Powstał w 2001 r. w tawernie „U Sąsiada” w Gliwicach z inicjatywy zafascynowanych żeglowaniem i kulturą marynistyczną studentów.  

Od początku szli własną ścieżką, nie ulegając modom, konsekwentnie realizowali swój plan na muzykę morza. Zdobyli nagrody wszystkich liczących się festiwali żeglarskich w Polsce oraz kilka, liczących się w środowisku Nagród Publiczności. Ich debiut płytowy („Wrócić do Derry” 2005 r.) przez wielu uznany był za najciekawszy w historii sceny. Jako najmłodsza grupa z obecnie działających na scenie, zdobyli Grand Prix (w 2008 r.) Międzynarodowego Festiwalu „Shanties” w Krakowie, najważniejszego w Polsce festiwalu żeglarskiego. Odbiło się to szerokim echem w środowisku, gdyż Sąsiedzi rozbili wieloletni monopol na tę nagrodę wśród „szantowych dinozaurów”. Szybko też trafili do czołówki światowej, otrzymując zaproszenia na najważniejsze festiwale muzyki morza na świecie. Są pierwszą i jedyną grupą z Polski, która w swej kolekcji festiwalowych zaproszeń i występów ma te najważniejsze i najbardziej prestiżowe, w tym legendarny już „Sea Music Festival” w Mystic Seaport w USA, czy najważniejszy i największy marynistyczny festiwal w Europie – bretoński „Chant de Marin” w Paimpol, regularnie też występują na większości polskich festiwali.

Zagrali już ponad 500 koncertów, w tym w Holandii, Niemczech, Czechach, USA, Kanadzie, Norwegii, Francji. Na koncie mają też występy z najlepszymi szantymenami, śp. Jerzym Rogackim (Cztery Refy), Jerzym Ozaistem (Cztery Refy, North Wind) oraz Patem Sheridanem z Irlandii, Jimem Mageeanem z Anglii i Simonem Spaldingiem z USA oraz wspólny, folkrockowy projekt z francuską grupą Les Dieses (2012 r.).

Siedem różnorodnych głosów, akustyczne brzmienie instrumentów oraz nieszablonowe, autorskie aranżacje pieśni morza, szant, muzyki folkowej, celtyckiej, a nawet rodzimego folkloru śląskiego, to siła i rozpoznawalny już znak Sąsiadów.

 

Skład:

Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt)

Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran)

Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton)

Dawid Patalong – gitary, śpiew (tenor)

Kamil Piotr Piotrowski – mandolina, śpiew (tenor)

Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew (baryton)

Marek Wikliński – concertina, bodhran, śpiew (bas)

 

Na koncert pt.: „Pieśni i opowieści dawnych pokładów” Muzeum Saturn zaprasza w piątek, 29 września 2023 r. na godz. 18.30.

 

29 września 2023, piątek
Od 1830 Do 2000
41-250 Czeladź
ul. ul. Dehnelów 10
Muzeum Saturn w Czeladzi, Pałac pod Filarami
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz