Zapraszamy do udziału w wyjątkowym warsztacie plecionkarskim skrojonym na miarę uczestnika początkującego, w ramach którego proponujemy dwa tematy o różnym stopniu trudności. W obu tych tematach miejsce honorowe zajmie naturalna polska wiklina, dla jednych zapleciona w "opałkę", dla innych zaś wplątana w donicę. Każdy z tych przypadków mimo wspólnego mianownika będzie się od siebie diametralnie różnił, pierwszy będzie bardziej techniczny a drugi natomiast pozwoli na większą swobodę, podda się artystycznej woli uczestników.
Tak więc jakie mamy propozycje?
- Tworzenie donic kwiatowych lub kul ozdobnych- jest to temat o niskim stopniu trudności, idealny dla osób z duszą artystyczną, dla których w tworzeniu większe znaczenie na swoboda działania niż sztywne ramy i określone zasady. W obu tych przypadkach jedyną kwestią techniczną będzie wykonanie prostego szkieletu niezbędnego dla utrzymania formy będącego jednocześnie podstawą to wykonania właściwej warstwy. Natomiast sama struktura wyplotu będzie opierała się o Waszą wyobraźnię, będzie to przeplatanie w dowolnych kierunkach pojedynczych witek wiklinowych, które krzyżując się ze sobą stworzą stabilną warstwę przyjemną dla oka. W środowisku plecionkarzy mówi się na to "splot motany" a w naturze podobnie wyglądają gniazda uwite przez wikłacze. Przypadek? Nie sądzę :-)
- Wyplatanie kosza "opałki"- to propozycja dla osób mających zacięcie bardziej techniczne niż artystyczne lub dla tych, którzy nie boją się wyzwań. Opałka to kosz szkieletowy o średnim stopniu skomplikowania opierający się o stabilną konstrukcję z kija wierzbowego. Odpowiada ona za stabilność kosza i wyznacza jego kształt oraz gabaryty. Do jego wykonania zastosujemy dwa różne sploty, z czego jeden będzie wykonywany za pomocą taśmy wiklinowej a drugi wężykowy z wikliny. Na realizację tego warsztatu potrzebujemy ok. 5 godzin.
A dlaczego ta opałka jest taka wyjątkowa?
Bo to tradycyjnie ludowy, ponadczasowy kosz, w niektórych regionach Polski nazywany “kobiałką”. Według niektórych źródeł najwięcej wytwarzano go w okolicach Hajnówki, dawniej z korzeni świerku i sosny, dzisiaj z naturalnej wikliny. Opałki niegdyś służyły w gospodarstwach domowych i rolnych jako pojemniki do przenoszenia i przechowywania płodów rolnych, dziś idealnie sprawdzają się w ogrodzie jako kosze na owoce lub na grzybobranie, w przeróżnych dekoracjach czy też jako kosz prezentowy.
Zagadnienia organizacyjne:
- Jako organizatorzy zapewniamy wszelkie niezbędne materiały i narzędzia
- Ubierz się w wygodny strój, którego nie będzie Ci żal pobrudzić, wiklina lubi czasem przekazać swoją barwę użytkownikom :-)
- Weź ze sobą cienkie rękawiczki robocze.
W grupie taniej:
- eżeli zapiszesz się w zespole co najmniej 2 osobowym to uzyskasz rabat 5% na zakup każdego biletu z kodem rabatowym "DUET".
- m więcej tym jeszcze taniej - dla zespołów co najmniej trzyosobowych gwarantowane 10% rabatu na każdy bilet z kodem "TRIO"
- Warunkiem skorzystania z rabatów jest wykupienie odpowiedniej liczby biletów w 1 zamówieniu
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu e-mail: [email protected]
Uwaga, ważne! Zanim dokonasz zakupu biletu zapoznaj się z nasza polityką RODO i z Regulaminem warsztatu.