Zapraszamy do udziału w wyjątkowym warsztacie plecionkarskim pt.: “Kosze dawne w tradycyjnym wykonaniu”.
Będzie to warsztat skrojony na miarę uczestnika początkującego i średniozaawansowanego, w ramach którego podejmiemy się praktycznego wykonania 3 rodzajów koszy wg. dawnych wzorów. Będą do wyboru 2 rodzaje koszy z polskich katalogów i jeden kosz tradycyjnie kanadyjski. Niezależnie od wybranego wariantu wybrane prace wykonamy w maksymalnie tradycyjny sposób używając jedynie naturalnych materiałów a wykonane dzieła stają się własnością uczestników.
Co proponujemy?
- Kosz Opałka- tradycyjnie ludowy kosz szkieletowy nazywany w niektórych regionach Polski “kobiałką”. Według niektórych źródeł najwięcej wytwarzano go w okolicach Hajnówki, dawniej z korzeni świerku i sosny, dzisiaj z naturalnej wikliny. Opałki dawniej służyły w gospodarstwach domowych i rolnych jako pojemniki do przenoszenia i przechowywania płodów rolnych, dziś idealnie sprawdzają się w ogrodzie jako kosze na owoce lub na grzybobranie, w przeróżnych dekoracjach czy też jako kosz prezentowy. Warsztat trwa ok. 5 godzin, wyplatamy z naturalnej wikliny.
- Poznańska Kuszka- zapożyczone z gwary poznańskiej określenie kosza gospodarczego wyplecionego w wikliny naturalnej z pojedynczym, centralnie usytuowanym wierzbowym pałąkiem. Kosz bardzo popularny do lat 90 ubiegłego wieku. Ceniony za uniwersalność, dawniej bardzo chętnie używany w gospodarstwach rolnych i domowych do przenoszenia płodów rolnych. W Wielkopolsce głównie kojarzony z wykopkami, czyli ze zbiorem pyr (ziemniaków :) ). Warsztat trwa 5 godzin, wyplatamy z naturalnej wikliny.
- Kosz kanadyjski- jest to propozycja wyjątkowego warsztatu plecionkarskiego, w ramach którego zostanie wypleciony tradycyjny kosz wzorem z ziemi kanadyjskiej. Opieramy się na jednym typie okrągłego kosza, którego wykonamy z naturalnych taśm z drzewa jesionu, sosny i dębu. Zastosujemy zupełnie nieoczywiste w polskim plecionkarstwie materiały, oryginalne, tradycyjne sploty i specyficzne dla północnoamerykańskiego plecionkarstwa rozwiązania techniczne. Wszystko to będzie oparte o międzypokoleniową wiedzę plecionkarzy z plemienia Mi'kmaq ze wschodniego Quebec'u. Warsztat potrwa 5 godzin, wyplatamy z naturalnych taśm jesionu, sosny i dębu.
Czas i miejsce realizacji warsztatu:
- 13.06.2021r. (niedziela), teren przy Lidzbarskim Domu Kultury- przy ładnej pogodzie tworzymy w plenerze, w przypadku niekorzystnych warunków korzystamy z zadaszonej sceny plenerowej.
- Jako organizatorzy zapewniamy wszelkie niezbędne materiały i narzędzia, nie mniej jednak jeżeli chciałbyś/ chciałabyś pracować przy pomocy własnych narzędzi to nie widzimy problemu, można zabrać własny sprzęt: ostry nożyk lub sekator.
- Ubierz się w wygodny strój, którego nie będzie Ci żal pobrudzić :) , wiklina lubi czasem przekazać swoją barwę użytkownikom. :)
- Weź ze sobą cienkie rękawiczki robocze , nie zapomnij o maseczce :(
- W grupie taniej :) jeżeli zapiszesz się w zespole co najmniej 2 osobowym to uzyskasz rabat 5% na zakup biletów.
- Im więcej tym jeszcze taniej - dla zespołów co najmniej trzyosobowych gwarantowane 10% rabatu.
W sprawie rabatów zapraszamy do kontaktu e-mail: [email protected]
Uwaga, ważne! Zanim dokonasz zakupu biletu zapoznaj się z nasza polityką RODO i z Regulaminem warsztatu.
Instruktorzy:
Agnieszka Pierzyńska
Krzysztof Pierzyński
https://www.facebook.com/PRACOWNIA.ARTEX