Nowe wydarzenie
Zadbaj o rower! Cz. 1 Akademii Serwisowania Rowerów

Zadbaj o rower! Cz. 1 Akademii Serwisowania Rowerów

Wydarzenie zakończone

Zadbaj o rower! Cz. 1 Akademii Serwisowania Rowerów

Data do wyboru przy zakupie biletu.

Wykonaj w swoim rowerze podstawową konserwację, dowiedz się, jak o niego dbać, zyskaj niezależność i przy okazji dofinansuj stowarzyszenie non-profit wspierające dzieciaki, rodziny uchodźcze i promujące kulturę rowerową!

Wykup bilet wstępu na nasze warsztaty na temat konserwacji roweru - w trakcie dowiesz się, czy z Twoim rowerem wszystko w porządku, o co trzeba w nim zadbać, z naszą pomocą wykonasz podstawową konserwację i nauczysz się m.in. wymieniać dętkę. Zyskasz mnóstwo wiedzy niezbędnej każdej osobie korzystającej z roweru oraz zadbasz o swój rower przed sezonem.

Czym zajmiemy się podczas warsztatów:

  1. Gdy coś stuka, chrobocze, ociera: wykonasz przegląd bezpieczeństwa roweru i wykryjesz usterki
  2. Czyszczenie roweru: wyczyścisz swój rowery, poszczególne części, dobierzesz odpowiednią chemię rowerową
  3. Łańcuch i zębatki: zadbasz o napęd w rowerze, dobierzesz środki czystości, oleje, smary. Dowiesz się, jak jeździć, by wydłużyć żywotność łańcucha i zębatek.
  4. Opony i dętki: nauczysz się zdejmować koła oraz wymieniać i łatać dętkę. Dowiesz się kiedy i jak wymienić oponę w rowerze, jak dobrać opony i dętki odpowiednie do typu jazdy i do roweru oraz jak odpowiednio pompować koło.
  5. Przyjemność z jazdy: dowiesz się co robić, aby jazda była jeszcze przyjemniejsza i jak maksymalnie wykorzystać możliwości roweru.
  6. Domowa skrzyneczka narzędziowa: podpowiemy Ci jakie narzędzia warto mieć w domu i jakie warto zabierać na wycieczki, jakie naprawy bez problemu wykonasz w domowych warunkach i gdzie szukać porad i informacji.
  7. Nie daj się złodziejom: pokażemy jak i czym zabezpieczyć rower przed kradzieżą.

Warsztat prowadzi para prowadzących - mechaniczek i mechaników posiadających doświadczenie w pracy w serwisach rowerowych oraz w prowadzeniu warsztatów rowerowych.

Każdy uczestnik/uczestniczka pracuje na własnym rowerze.

Warsztaty trwają trzy godziny. Dwie pierwsze godziny to nauka i praktyka. Ostatnia godzina jest fakultatywna - to czas na dokładne umycie roweru, przykręcenie, dokręcenie, ustawienie tego, czego nie udało się skończyć w ramach warsztatu.
 

Koszt warsztatów: 220 zł/3h

W warsztatach mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie.

W przypadku niewystarczającej liczby uczestników zastrzegamy sobie możliwość odwołania warsztatów.

---

O nas:

Na warszawskiej Woli na ulicy Wolność 2 działa niezwykłe miejsce - Otwarty Warsztat Rowerowy, prowadzony przez Stowarzyszenie Mierz Wysoko. Jest to miejsce, w którym można bezpłatnie naprawić swój rower, nauczyć się jak wykonywać podstawowe naprawy oraz skorzystać z rowerowego recyclingu – oddać niepotrzebny rower i tanio kupić używany. Stowarzyszenie bezpłatnie przekazuje rowery dzieciakom i rodzinom uchodźczym.
Dbamy, by nasza przestrzeń była otwarta i bezpieczna dla wszystkich osób. Mówimy po angielsku i rosyjsku. Zwierzęta mile widziane.

Adres: Wolność 2 (Muranów). Otwarte od wtorku do piątku 10-18.00 oraz soboty 10-15.00.

Więcej na www.otwartywarsztatrowerowy.pl oraz na www.mierzwysoko.org.pl

Kontakt: [email protected], 506 693 555

FB/OtwartyWarsztatRowerowy, Insta: otwarty.warsztat.rowerowy

 

  • Historia

Otwarty Warsztat Rowerowy jest jednym z działań Stowarzyszenia Mierz Wysoko. Pomysł narodził się w 2017 roku podczas działalności prowadzonego przez Stowarzyszenie Klubu Młodzieżowego na Warszawskiej Pradze. Do Klubu przychodziły dzieci i młodzież z ulicy Brzeskiej i okolic. Większość z nich nie miała swoich rowerów, a jazda na rowerze była ich ulubionym zajęciem. Członkowie Stowarzyszenia postanowili użyć roweru jako narzędzia do pracy z dziećmi - dzieci mogły otrzymać rower, ale wcześniej w trakcie zajęć uczyły się je remontować. Z czasem okazało się, że nie tylko dzieci chcą uczyć się napraw rowerowych. Stowarzyszenie zaczęło więc udostępniać narzędzia i przestrzeń Klubu Młodzieżowego wszystkim chętnym osobom, a w 2018 roku otworzyło przestrzeń specjalnie dedykowaną rowerom - tak powstał pierwszy Otwarty Warsztat Rowerowy, działający co roku od marca do października na Bazarze Różyckiego (Brzeska 23).

  • Otwarty Warsztat na Muranowie

W listopadzie 2020 roku Stowarzyszenie Mierz Wysoko na ul. Wolność 2 otworzyło swój drugi Otwarty Warsztat Rowerowy. Można tu za darmo skorzystać ze stanowisk do samodzielnej naprawy rowerów, wyposażonych we wszystkie potrzebne narzędzia, od najprostszych do najbardziej specjalistycznych. Do otwartego użytku jest też wygodna myjnia rowerowa. Osoby, które potrzebują wsparcia przy wykonywaniu napraw, mogą zapisać się na darmowe warsztaty z mechanikiem. Organizowane są też rajdy oraz lekcje poruszania się rowerem po mieście.

Darmową działalność Otwarty Warsztat Rowerowy finansuje sprzedając pozyskane w darowiźnie, w pełni wyremontowane używane rowery – każdy znajdzie tu coś dla siebie a na rower nigdy nie jest za późno!:)

Poza darmową działalnością Otwarty Warsztat prowadzi też regularny serwis.

  • Rowerowy recycling

W ramach regularnych zbiórek Warsztat pozyskuje rowery niepotrzebne już poprzednim właścicielom. Otrzymane w darowiźnie rowery są serwisowane i ponownie wprowadzane do użytku. Część jednośladów w ramach projektu „Rower za Dobro” przekazywana jest dzieciom, które biorą udział w prowadzonych przez Stowarzyszenie zajęciach i wolontarystycznie działają na rzecz otoczenia. Z kolei w ramach akcji „Rower na Powitanie” Otwarty Warsztat Rowerowy przekazuje rowery rodzinom uchodźczym. Część pozyskanych rowerów jest sprzedawana, aby sfinansować darmową działalność Warsztatu.

Recycling rowerów to rozwiązanie, dzięki któremu rowery nie zajmują niepotrzebnie miejsca w piwnicach i nie są wyrzucane na śmietnik. Jest to rozwiązanie ekologiczne i tańsze dla nabywców rowerów:)

Od 14 lutego 2023, wtorek
Do 01 grudnia 2023, piątek
Od 1800 Do 2100
Warszawa
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz