Nowe wydarzenie
Prorocy malarstwa. Sztuka nabistów.

Prorocy malarstwa. Sztuka nabistów.

Wydarzenie zakończone

Pewien lekarz-erudyta określił grupę współczesnych sobie malarzy mianem proroków, a od hebrajskiego terminu utworzył nazwę - nabiści. Począwszy od 1888 roku działał więc we Francji frakcja wieszcząca nową sztukę, korzystając obficie z tradycji postimpresjonistów, ale także symbolizmu i prerafaelitów. I choć utyskiwano, że wszyscy byli "rozpaczliwie poważni", to ich malarstwo pełne jest zmysłowości i żywiołowej radości z koloru. Ostatnia wystawa grupy odbyła się w 1899 roku, ale oddziaływanie nabistów dostrzegalne było jeszcze daleko w głąb XX stulecia.

9 I 2023 - Paul Sérusier - malarstwo Sérusiera to podróż przez sielską bretońską prowincję, świat tajemniczych misteriów i pierwotnych rytuałów. Malarz znający łacinę, grekę i tajniki farb olejnych uwodził nie tylko publiczność paryskich wystaw, ale także Gabrielę Zapolską. Pamiątką romansu polskiej dramaturżki z malarzem była kolekcja prac nabisty zgromadzona przez aktorkę.

16 I 2023 - Félix Vallotton - Wirtuoz światła, z niezrównaną maestrią malujący kameralne sceny we wnętrzach i monumentalne w wyrazie pejzaże, w których krystalizował się jego indywidualny styl podziwiany do dziś przez muzealną publiczność na całym świecie. 

23 I 2023 -Édouard Vuillard- Jeśli to Henri de Toulouse-Lautrec w sposób trwały uchwycił spektakl życia publicznego w kawiarniach i kabaretach Paryża w latach 90. . to Édouard Vuillard był tym, którego  sceny z życia codziennego były zakotwiczone w rodzinnym mieszkaniu – intymnych sferach zdominowanych przez kobiety. Wszystkie elementy swoich obrazów traktował jako równorzędne składowe ozdobnej całości. – “Nie maluję portretów” – powiedział. „Maluję ludzi w ich domach."

30 I 2023 - Maurice Denis

Jego malarstwo charakteryzuje się stylizowanymi i uproszczonymi formami oraz bardzo kontrastowymi relacjami kolorystycznymi. Publikując w czasopiśmie Art et critique, podsumował swoje idee w słynnym zdaniu: „Należy pamiętać, że obraz […] jest zasadniczo płaską powierzchnią pokrytą kolorami ułożonymi w określonej kolejności”. Ta analiza leżała u podstaw całej XX-wiecznej ekspresji artystycznej.

opowiada PAWEŁ BIEŃ

Od 09 stycznia 2023, poniedziałek
Do 30 stycznia 2023, poniedziałek
Od 2000 Do 2130
ONLINE
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz