Polityka prywatności
Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityka Prywatności
Nowe wydarzenie
W cieniu mężczyzn: żony i partnerki znanych artystów

W cieniu mężczyzn: żony i partnerki znanych artystów

Wydarzenie zakończone

Hanna Hirsh do niedawna występowała jedynie pod nazwiskiem swojego męża, Georga Pauli, Karin Bergöö w historii sztuki zapisała się jako żona Carla Larssona, znakomita sztuka Agnes Slott-Møller pozostaje w cieniu twórczości Haralda Slott- Møllera, a Venny Soldan-Brofeldt jest mniej znana od swojego męża, pisarza Juhaniego Aho. Te, i wiele innych skandynawskich artystek wciąż funkcjonuje w historii sztuki jako żony swoich mężów, ale nie raz możemy przekonać się, że ich twórczość była nie gorsza, a czasem nawet lepsza!, od działalności artystycznej ich znanych małżonków.

Dzięki małżeństwu lub pokrewieństwu z mężczyznami-artystami wiele z nich należało do kolonii artystycznych, w których powstawały dzieła i przekonania zmieniające sztukę. Będzie więc mowa o zmarnowanych szansach i nierozwiniętych talentach, ale też o życiu w artystycznym środowisku i możliwości współtworzenia z mężem w domu-pracowni, który nie raz wspierał żonę w łączeniu obowiązków domowych z potrzebą tworzenia.

Wykład online z cyklu MALARKI PÓŁNOCY prowadzi Emiliana Konopka.

Emiliana Konopka – absolwentka historii sztuki oraz skandynawistyki, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim, bada sztukę nordycką przełomu XIX i XX wieku. Wieloletnia miłośniczka islandzkiej kultury i sztuki, poświęca jej zgłębianiu teksty naukowe oraz popularnonaukowe. Autorka projektu Utulę Thule, w ramach którego promuje sztukę i kulturę krajów nordyckich. Stypendystka MKiDN „Kultura w sieci”, dzięki któremu prowadzi kanał UTULĘ THULE MÓWI O SZTUCE PÓŁNOCY. Obecnie realizuje grant od Rady Nordyckiej na projekt ELFY I TROLLE. PODCAST O PÓŁNOCY.

 

24 maja 2022, wtorek
Od 2000 Do 2130
ONLINE
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz