Polityka prywatności
Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityka Prywatności
Nowe wydarzenie
ÉCOLE DE PARIS

ÉCOLE DE PARIS

Wydarzenie zakończone

W dziejach polskiej sztuki XX wieku niewiele było zjawisk tak interesujących jak École de Paris, czyli Szkoła Paryska.Termin „École de Paris” narodził się w 1925 roku, kiedy po raz pierwszy użył go pisarz, krytyk i rysownik André Warnod. Odnosił się on do artystów z Europy Środkowo-Wschodniej, dla których Paryż stał się nowym domem. École de Paris nie można uznać za kierunek czy prąd sztuki nowoczesnej, to bardziej umowny termin, określający — najprościej rzecz ujmując — twórczość emigrantów z terenów Polski, która była wtedy pod zaborami, oraz Rosji, twórców głównie pochodzenia żydowskiego, którzy na początku XX wieku przybyli do Paryża i właśnie tutaj — w dzielnicy Montparnasse — ukształtowała się ich działalność artystyczna i osiągnęła apogeum w latach 20.

  1. Mela Muter -Poniedziałek, 7 listopada 2022, godz. 20:00

Po latach Mela Muter wspominała „Nikt nie miał wtedy ani czasu, ani też cierpliwości, by mi pozować. Martwe natury – […] niewrażliwe na ludzkie dramaty, na ludzkie szaleństwa, zastępowały mi modeli”, kiedy jednak pojawili się skłonni pozować – osiadła w Paryżu warszawianka stworzyła galerię wyjątkowych wizerunków z wrażliwością rejestrując ludzkie charaktery i emocje. 

2. Tadeusz Makowski -Poniedziałek, 14 listopada 2022, godz. 20:00

Pucołowate dziecięce buźki w spiczastych czapeczkach to motyw znany każdej osobie interesującej się polską sztuką XX stulecia, ale twórczość Tadeusza Makowskiego jest znacznie bogatsza i wielowątkowa. Podczas kolejnego spotkana z mistrzami Ecole de Paris przyjrzymy się ewolucji malarskiego języka i tematycznych fascynacji urodzonego w Oświęcimiu paryżanina. 

3. Henryk Hayden -Poniedziałek, 21 listopada 2022, godz. 20:00

Otrząsnąwszy się z młodzieńczej fascynacji Cezaneem, urodzony w Warszawie Henryk Hayden wynajął pracownię na słynnym paryskim Montparnasse, poznając tuzy ówczesnego malarstwa, nie wyłączając Picassa, Grisa i Matisse’a. Dziś uznawany jest za jednego z wybitniejszych przedstawicieli École de Paris, a jego prace eksponowane są m. in. w muzeach Nowego Jorku, Paryża i Genewy. 

4. Rajmund Kanelba -Poniedziałek, 28 listopada 2022, godz. 20:00

Środowisko École de Paris fascynowało także twórców młodszych pokoleń. Urodzony u schyłku XIX wieku Kanelba z doświadczeń międzynarodowego środowiska artystycznego zgromadzonego we francuskiej stolicy wyciągnął lekcję, stanowiącą fundament jego unikalnego języka artystycznego. 

Prowadzący: Paweł Bień Historyk sztuki, kulturoznawca, poeta. Ukończył Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne na uniwersytetach Wrocławskim i Warszawskim. Stale współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie.  Gościnnie wykładał m. in. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, biurach wystaw artystycznych oraz kilkunastu Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź, 2021).

 

 

 

 

 

Od 07 listopada 2022, poniedziałek
Do 28 listopada 2022, poniedziałek
Od 2000 Do 2130
ONLINE
Stwórz swoją stronę wydarzenia
Zapisuj uczestników, sprzedawaj bilety
Zacznij już teraz